Kniha

Český utrakvistický humanismus v literárním díle Mikuláše Konáče z Hodiškova

Vydání: Togga 2011 | Jazyk: čeština | Signatura: X 8005

Monografie zkoumá vazby mezi náboženskými, jazykovými a ideovými směry, které stály proti sobě v období raného literárního humanismu. Uvedený rozpor je pak dokumentován dílem a osobností Mikuláše Konáče z Hodiškova.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Český utrakvistický humanismus v literárním díle Mikuláše Konáče z Hodiškova

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Dílo Mikuláše Konáče z Hodiškova je výrazem toho, jak se střetávaly v dobové slovesnosti rozmanité ideové směry. Východiskem interpretace je rozpor mezi překladatelskou a vydavatelskou činností na straně jedné a uvědomělým kališnictvím, na straně druhé. Problém dříve vydaných studií o Konáčovi - tradičně považovaném za představitele měšťanského utrakvismu a národního humanismu - se jeví jako nesnadno zařaditelný, zejména proto, že osobnost a dílo bylo zkoumáno na základě různých metodologických a ideových východisek. Přítomná práce nabízí nový pohled na osobnost Mikuláše Konáče, je zaměřena na jeho ideový a náboženský postoj, na motivace jeho tiskařských a literárních děl; jeho postavení v českém humanistickém písemnictví reviduje. - Bibliografie, chronologický seznam Konáčových tisků a literárních prací, angl. resumé.

Popis
Čtenářská kategoriekniha
ZáhlavíFERNÁNDEZ Couceiro, Eduardo
NázevČeský utrakvistický humanismus v literárním díle Mikuláše Konáče z Hodiškova
AutorEduardo Fernández Couceiro
VydáníVyd. 1
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelTogga
Rok vydání2011
Rozsah96 s.
Durata
Vybavení
Rozměry18 cm
Počet stran96
Doprovodný materiál
Název edicePolemos
Poznámka
ISBN978-80-87258-64-4
Cena110
Obsahová char. "OCH"X2c
Obsah OCHuStarší česká a slovenská literatura. Středověké písemnictví. Literatura 16.-18. století. Humanistická literatura. Barokní literatura.

Lístek

MARC
Náhledy
Český utrakvistický humanismus v literárním díle Mikuláše Konáče z HodiškovaČeský utrakvistický humanismus v literárním díle Mikuláše Konáče z Hodiškova